Bu masumların günahı ne? Ermenistan’dan sivil katliamı… 3’ü çocuk 13 ölü

Read Time:7 Minute, 8 Second
Bu masumların günahı ne? Ermenistan’dan sivil katliamı… 3’ü çocuk 13 ölü

Ermenistan, Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti Gence’yi 6 gün ortayla ikinci defa maksat aldı, balistik füzeyle sivilleri uykuda vurdu. Cephe …

Ermenistan, Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti Gence’yi 6 gün ortayla ikinci defa maksat aldı, balistik füzeyle sivilleri uykuda vurdu. Cephe sınırında bulunmayan, Ermenistan sonuna 80 kilometre arada olan Gence’de sivillere yönelik akında 3’ü çocuk, 13 kişi öldü, 50’nin üzerinde kişi yaralandı. Enkaz başında yakınlarından haber bekleyenlerin feryatları yürek yaktı.

YENİDEN UYKUDA VURDU

Gence’yi birinci olarak 11 Ekim gecesi füze ile vuran Ermenistan, evvelki gece de saat 01.00’de yeniden uykudaki sivilleri gaye aldı. Scud tipi “Elbrus” balistik füzesiyle yapılan akında 20 ailenin yaşadığı bir bina büsbütün yıkıldı. Füzenin düştüğü noktada büyük çaplı çukur açılırken, patlamanın tesiriyle 3 kilometrelik alandaki mesken ve işyerlerinde hasar meydana geldi. Oluşan enkaz altında arama kurtarma çalışmaları saatlerce sürdü.

KATLİAMIN FOTOĞRAFI

Gecenin karanlığında düzenlenen balistik füze saldırısı Gence kentinin Cevathan Mahallesi’ndeki Hüsü Haciyev Sokağı’nı tanınmaz hale getirdi.

Fotoğraf: İstek ÖZEL

Sağa sola kaçan beşerler, enkaz altında yardım bekleyenlerin çığlıkları, yardıma koşanlar, ambulans, polis ve itfaiye araçlarının siren sesleri… Enkaz başına gelerek yakınlarından haber bekleyenlerin feryatları acının fotoğrafını ortaya koydu. Gün ışığıyla atağın acımasızlığı ortaya çıktı. Enkazdaki aile albümleri, çocuk-bebek ayakkabıları, oyuncaklar, kına tepsisi, bebek elbiseleri üzere ailelere ilişkin özel eşyalar sivillere yönelik katliamın fotoğrafını gözler önüne serdi.

GÖRGÜ ŞAHİTLERİ ANLATIYOR

Hücumun şahitleri ile enkazda yakınları kalanlar yaşananları anlattılar. Elçin Kahramanov, “Ağabeyim enkazdan yaralı olarak çıkarıldı, eşi ve 3 çocuğu enkazda kaldı. Uykudaki temiz insanların günahı ne? Bu terördür, sivilleri vurmak hangi kitaba sığar” sözlerini kullandı. Meskeni yıkılan, kendisi ise hafif formda yaralanan Kamil Abbasov da, “Ordumuzla, askerlerimizle baş edemiyorlar, sivilleri vuruyorlar. Ermenistan cephede kaybettiklerinin intikamını sivillerden alıyor” dedi.

ALLAH’IM BALAMI BANA BAĞIŞLA

AA’ya nazaran, 14 yaşındaki kızı Leman Rahimova enkaz altında kalan, gözü yaşlı formda evladından gelecek müjdeli haberi bekleyen Vefen Rahimova, “Kızım, annene lütfen ses ver. Allah’ım balamı (yavrumu) bana bağışla” diye haykırdı. Komşuları tarafından teselli edilmeye çalışılan Rahimova, “Leman ile birlikte uyuduk. O uyanamadı” dedi.

AZERBAYCAN ÇOCUKLARINA AĞLIYOR: NİGAR, NARİN VE MEDİNE

Gence’ye düzenlenen füze akınında üç de çocuk hayatını kaybetti. Sivil katliamının kurbanlarından Nigar 15 yaşında, kardeşi Narin 10 aylık, komşu kızı Medine ise 1.5 yaşındaydı.

Ermenistan’ın balistik füzelerle vurduğu Azerbaycan’ın Gence kentindeki taarruzda hayatını kaybeden 13 sivilden 8’i dün son yolcuğuna uğurlandı.

Kurban yakınları, cenaze merasiminde ölen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

16 YAŞINA GİRECEKTİ

Eskerov ailesinin taarruzda hayatını kaybeden 5 ferdi, yakınları tarafından Gence’deki 4 nolu mezarlıkta, Azerbaycan bayrağına sarılı halde toprağa verildi. Baba Suluddin Eskerov, oğlu Bahtiyar Eskerov, eşi Sevil Eskerova, kızları Nigar Eskerova ve şimdi 10 aylık olan Narin Eskerova’nın enkaz altından cansız çıkarıldığı belirtildi. Mezarlıkta bulunan Eskerov ailesinin yakınlarından Vugar Şerifov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yarın Nigar Eskerova’nın doğum günüydü. 16 yaşına girecekti. Hazırlığı yapıldı lakin bugün defnedildi” dedi. Füzenin, müstakil meskenlerinin üzerine düştüğünü aktaran Vugar Şerifov, “Halen şoktayız, 1 kişi değil tam 5 kişi bir aileden bir anda yok oldu” diye konuştu.

YALNIZCA HATİCE KALDI

Füzenin isabet ettiği meskenlerden birinde oturan ve hücum sırasında uykuda olan Royal Şahnezerov, eşi Zuleyha Şahnezerova ve 1.5 yaşındaki kızları Medine, enkaz altında kalarak hayatlarını kaybetti. Akından yalnızca ailenin 3 yaşındaki kız çocukları Hatice’nin sağ kurtulduğu belirtildi. Royal’ın yakın akrabası Feride Botanova, “Royal bankacıydı. Geçen hafta Gence’ye yapılan taarruzda, birlikte hadise yerini ziyaret etmiş, orada hayatını kaybedenler için karanfil bırakmıştık” sözlerini kullandı.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim ünitelerine ateş açması üzerine 27 Eylül’de karşı hücum başlatmıştı. Mevzilerini kaybeden Ermenistan tarafı, sivil yerleşim ünitelerine top ve füzelerle saldırısını sürdürüyor. (GENCE-AA)

BUGÜN ONUN DOĞUM GÜNÜYDÜ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “Ermenistan’ın Gence’ye SCUD füzesi saldırısı sonucunda, enkaz ortasında genç Nigar Asgarova’nın kimlik kartı bulundu. Yarın onun doğum günüydü” sözlerini kullandı.

FUZULİ KENTİ KURTARILDI

Azerbaycan ordusunun, 1993 yılından bu yana Ermenistan işgali altındaki Fuzuli kenti ile birkaç köyünü işgalden kurtardığı duyuruldu. Fuzuli reyonunun kent merkezi Fuzuli ile Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köylerinin Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldığını açıklandı. Daha evvel de Fuzuli’nin kimi köylerini Ermenistan işgalinden kurtarılmıştı. Yeri 1386 kilometrekare olan Fuzuli’de işgalden evvel 144 bin Azerbaycanlı yaşıyordu. Kent merkezi, 1 kasaba ve 75 köyden oluşan Fuzuli ilinin yalnızca 20 köyü işgal edilmemişti.

AZERBAYCAN İLERLİYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, Azerbaycan ordusunun Ermenistan güçlerinin farklı taraflardaki savunma sınırlarını kırmayı ve ilerlemeyi başardığı kaydedilerek, Azerbaycan askerlerinin operasyonları sırasında birtakım elverişli zirve ve mevzilerin de ele geçirildiği vurgulandı.

‘ÇOK YAŞA AZERBAYCAN’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter’den Fuzuli’nin kurtarıldığını ilan ederek, “Çok yaşa Azerbaycan Ordusu! Karabağ, Azerbaycan’dır!” diye yazdı. Aliyev yaptığı konuşmada ise, “Fuzuli bizimdir! Bu bağlamda tüm Azerbaycan halkını tebrik ediyorum” diyerek Fuzuli’nin kurtarılmasının gelecekte kitaplarda yer alacağını söyledi.

ATEŞKESE İKİNCİ BAHT

Azerbaycan ile Ermenistan, 10 Ekim’de Moskova’da üzerinde anlaşılan lakin alanda uygulanamayan “insani ateşkese” ikinci sefer baht tanıdıklarını bildirdi. Her iki ülkenin dışişleri bakanlıklarından yapılan açıklamaya nazaran, ateşkes bugünün birinci dakikasıyla yürürlüğe girmiş oldu. Ateşkese ait birinci açıklama Erivan idaresinden geldi. Bakü ile muahedeye varıldığını ilan eden Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Erivan’ın (dün) gece yarısından itibaren silahları susturmaya razı olduğunu ilan etti. Çabucak akabinde Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da muahedeyi doğrulayan bir açıklama yaptı.

MOSKOVA DEVREDE

Moskova ise, ikinci ateşkes ilanından çabucak evvel Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Azeri ve Ermeni mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptığını duyurdu. Bu ortada, Azerbaycan-Ermenistan krizi önümüzdeki pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ele alınacak. Mevzunun görüşülmesi talebi daimi üyeler Rusya, ABD ve Fransa’dan geldi. (Nerdun HACIOĞLU)

SCUD TİPİ ELBRUS FÜZESİYLE VURDULAR

Ermenistan’ın, Gence’yi Scud tipi “Elbrus” balistik füzesiyle vurduğu belirlendi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, sivillere yönelik taarruzun, Erivan idaresinin “ahlaksız ve şizofrenik zihniyetini” gösterdiğini kaydetti. Sivillerin amaç alınmasının, savaş alanındaki mağlubiyetleri nedeniyle Ermenistan idaresinin acizliğine işaret olduğunu kaydeden Hacıyev, bunun kasıtlı olduğunu vurguladı.

ALİYEV İSYAN ETTİ: BU SİLAHLARI NEREDEN BULUYORLAR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın sivillere akınları sonrası yaptığı konuşmasında, Erivan idaresinin bir savaş hatası daha işlediğini belirterek, yargılanması gerektiğini söyledi. “Ateşkesten çabucak sonra Gence’yi vurdular” diyen Aliyev, “Uluslararası kamuoyu Ermenistan’nı yargılamak istemiyorsa, biz onları yargılayacağız” sözünü kullandı. Aliyev, “Onların karşılığını savaş meydanında veriyoruz. Şehit olan pakların intikamını savaş meydanında alıyoruz ve alacağız. Biz hiçbir vakit sivillere karşı savaşmadık, savaşmayacağız. Biz Ermeni değiliz” biçiminde konuştu.

SİLAH YOLLUYORLAR

Ermenistan ordusuna ilişkin çok sayıda silah ve mühimmatı imha ettiklerini vurgulayan Aliyev, “Bugüne kadar imha edilen ve ele geçiren silahların maliyeti en az 2 milyar dolardır. Ama tekrar de silahları var. Sormak gerekir: Onları kim silahlandırıyor? Yoksul bir ülkede bu kadar silah ne arıyor? Bugün de onlara kaçak yolla silah gönderiliyor. Biz bu sorulara karşılık istiyoruz” dedi.

HAİN AKINA TÜRKİYE’DEN REAKSİYON YAĞDI

Ermenistan’ın Gence ve Mingeçevir’e düzenlediği hain hücuma Ankara’dan reaksiyon yağdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Ermenistan, Gence’de bayan, çocuk, yaşlı demeden yeniden saf sivilleri vurdu ve kirli yüzünü bir sefer daha gösterdi. Bunun ismi kalleşliktir, hak hukuk tanımazlıktır. Ülkelerin ve memleketler arası kuruluşların sessiz kalması manidardır. Hiçbir insanlık cürmü cezasız kalmaz.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Hücumlarla savaş ve insanlık kabahati işleyen Ermenistan’ı şiddetle kınıyorum. Kardeş Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, haklı davalarında yanlarında olduğumuzu bir defa daha tekrarlıyorum.

UYGUN Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu: Sivilleri maksat almak alçakça bir iştir. Ermenistan, Gence ve Mingeçevir kentlerinde sivillere saldırarak, apaçık bir insanlık ve savaş hatası işlemiştir.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Ermenistan, ilan edilen ateşkese karşın savaş kabahatleri işliyor. Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ermenistan savaş cürmü işlemeye, sivilleri katletmeye devam ediyor. Bu vahşete sessiz kalmak, bu cinayetlere ortak olmak demektir.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: Ermenistan, terör devleti olduğunu bir defa daha göstermiş, sivillere saldırarak tekrar insanlık hatası işlemiştir.

Almanya’nın başşehri Berlin’deki tarihi Brandenburg Kapısı önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi Ermenistan’ın akınlarını protesto etti, AB’den sessizliğini bozmasını istedi.

ERMENİ SAVAŞ UÇAĞI VE S-300’LERİ VURULDU

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’dan havalanan SU-25 tipi bombardıman uçağının, Azerbaycan hava savunma kuvvetleri tarafından vurularak düşürüldüğünü duyurdu. Açıklamayı yapan Bakanlık Sözcüsü Vagıf Dergahlı, “Yerel saatle (dün) 11.10 sularında Ermenistan’dan havalanan SU-25 tipi uçağı, hava alanımıza girdikten kısa bir müddet sonra hava savunma birliklerimiz tarafından düşürülmüştür. Ermenistan’dan havalanan bu uçağın rotasına baktığımızda, işgalcilerden kurtarılan Cebrail bölgesindeki cephe çizgimizde bulunan mevzilerimizi vurmayı amaçladığını söyleyebiliriz” dedi. Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’a ilişkin S-300 hava savunma bataryalarının imha edilişini gösteren bir görüntü de yayınladı. Görüntüde, iki rampadan oluşan sistemin, evvelki gece gerçekleştiği varsayım edilen operasyonda SİHA’lar yardımıyla vurulması yer alıyor. (Nerdun HACIOĞLU)

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN DÜNYAYA DAVET

Gence’deki akın sonrası çekilmiş fotoğrafları Twitter hesabından paylaşan Ulusal Savunma Bakanlığı, dünya kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. “Belki bu fotoğrafı birinci sefer görüyor olabilirsiniz ancak Azerbaycan halkı 30 yıldır birebir fotoğraf ile yaşıyor” denilen iletide, “Bu görüntüyü görüp de susmaya gücü yeten insanoğlu varsa sussun! Biz susmayacağız!” tabirleri kullanıldı.

Hürriyet

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gaziantep escort escort gaziantep gaziantep escort bayan evlilik sitesi